A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Muzikë e LehtëMUZIKAeLEHTË

:: Top 10 Artistët e Javës

 • 1. Inva Mula

  Inva Mula (edhe Inva Mula-Çako) është një këngëtare soprano shqiptare. Ajo vjen nga një familje artistësh. I ati saj, Avni Mula, është një nga kompozitorët dhe këngëtarët më të talentuar në Shqipëri. Në vitin 1987 fitoi konkursin “Këngëtarja Shqiptare”, më 1988 konkursin “George Enescu” në Bukuresht. Pas katër vjetësh në 1992 fiton konkursin ”Butte...
  Lexo gjithë biografinë

  Inva Mula
 • 2. Sabri Fejzullahu

  Sabriu ka marrë epitetin e këngëtarit “avangardë” kosovarë, sepse qysh herët dëgjojë Beatles, Toto Kotunjo, Adriano Celentano nga të cilët u frymëzua, e Rolling Stones. Ai ishte i pari që solli frymën e muzikës moderne në Kosovë. Kënga e tij e parë qe e ka këndu për Radio Televizionin e Prishtinës në vitin 1967, profesionalisht me orkestrën e ...
  Lexo gjithë biografinë

  Sabri Fejzullahu
 • 3. Jusuf Gervalla

  Jusuf Gërvalla poet shqiptar dhe atëdhetar i shquar, lindi nga një familje bujare. Vritet mizorisht në Untergrupenbah (Gjermani). Shembulli i tij mbeti i gjallë nder intelektualë të kohës moderne, si shkrimtarë dhe atëdhetarë i shquar përe liri deri në vdekje. Jeta e Jusuf Gërvallës ka qenë e vështirë, vdekja e tij ka qenë tragjike. Për këtë ...
  Lexo gjithë biografinë

  Jusuf Gervalla
 • 4. Vaçe Zela

  Vaçe Zela, artiste e popullit dhe këngëtare me famë të madhe gjatë periudhës së diktaturës komuniste. U zbulua rastësisht në moshë të re në Lushnjë. Kishte një zë të jashtëzakonshëm. Këngët e saj në vite mbeten popullore dhe të preferuara nga publiku. Vaçe Zela mbetet "Zëri" i jashtëzakonshëm që mbushte me energji skenat shqiptare. Mori pjesë në të...
  Lexo gjithë biografinë

  Vaçe Zela
 • 5. Donika Gashi

  Donika Gashi rrjedh prej nje familje artistesh Motra e saj quhet Yllka Gashi eshte Aktore Mirnjohur nga Kosova, Donika ka te mbaruar shkollen e mesme te muzikes prenk jakova qe nga Viti 1983 e deri ne vitin 1998. Ajo deri me tash lënë muzikën dhe ka ndryshuar rrënjësish punen e saj.Tash punon ne univeristetin AAB krejt diqka tjeter duke studiuar Ka...
  Lexo gjithë biografinë

  Donika Gashi
 • 6. Nazmi Belica

  Nazmi Belica është këngëtar i mirënjohur nga Struga. DiskoGrafia: •Strugane •Si të dashuroj •Një mbrëmje vere •Nata e gjorë •Liqenit •Eh kjo nata s'po kalon •Anes Lumenjve •Çapkënja •E jo E jo •Gurbeti •Mediterani...
  Lexo gjithë biografinë

  Nazmi Belica
 • 7. Parashqevi Simaku

  Parashqevi Simaku është një këngëtare shqiptare nga Shqipëria. Ajo lindi në Kavaje dhe më pas u shpërngul në Durrës. Ajo që e vogël filloi të këndojë, duke bashkëpunuar me kompozitor të talentuar. Këndoi shumë në festivale edhe koncerte e pranverës. Në 1988 fiton çmimin e parë të Festivali i 27-të i Këngës në RTSH me këngën e duam lumturinë,...
  Lexo gjithë biografinë

  Parashqevi Simaku
 • 8. Avni Mula

  Artisti i Popullit Avni Mula, këngëtar dhe kompozitor i suksesshëm, autor i mjaft këngëve fituese në aktivitete muzikore kombëtare. Avni Mula lindi në Gjakovë në vitin 1928. Studimet e larta muzikore i kreu në Konservatorin “Çajkovski” të Moskës (1952-1957), ku u diplomua si këngëtar lirik. Karrierën artistike e nisi menjëherë mbas kthimit nga Mosk...
  Lexo gjithë biografinë

  Avni Mula
 • 9. Irma Libohova

  Irma Libohova, këngëtarja cila jeton tek publiku me këngët e saj jo vetëm në skenat e festivaleve të këngës në RTSH ndër vite, por dhe në skena të tjera, vijon të jetë në qendër të vëmendjes për krijimtarinë e saj. Zëri i vlerësuar mes një brezi artistësh që i dhanë shumë skenës së muzikës shqiptare ndër vite, këngëtarja Irma Libohova, pohon se is...
  Lexo gjithë biografinë

  Irma Libohova
 • 10. Luan Zhegu

  DISA NGA TITUJT E FITUAR SI KOMPOZITOR : - Naim Frashëri kl.I-rë 1979 -Artist i merituar 1982 – 2007 Fitues i çmimeve të para në festivale si kompozitor: -viti 1982 -viti 1998 Fitues i çmimeve të para në festivalet “Pranverë” në vitet: -1992 -1993 -1996 Si kompozitor 3 herë fitues _________...
  Lexo gjithë biografinë

  Luan Zhegu

:: TopSpot Muzikë e Lehtë

 • » Renditja e Plotë »

  :: VideoKlipet më të Reja

  » Renditja e Plotë »

  :: Më Shumë Artistë

  Loading...


  Kalendari
  23/01/2017
  Gëzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
  Diellza Kolgeci
  Diellza Kolgeci
  39 vjeç
  Xheroo
  Xheroo
  31 vjeç

  Votimi i Javës
     22-28 Janar 2017

  Kush Ju Pëlqen Më Shumë?

    Dhurata Dora

    2po2

    Dafina Zeqiri

    Majki

    Capital T

    Gent Fatali

  Voto