teksteshqip.com
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Tekste Këngësh

Sahit Shala
Tema: Poezi Për 17 Shkurtin

Sahit Shala
17 Shkurti

Ditë e "bardhe agoi për ne.
Për ketë komb, e për ketë dhe.
Tija lamë vuajtjet, 'historisë,
faqe t 'mbarë, sot kemi nisë!
Na erdhe ditë e pavarësisë!

Lumë si ne. q 'ka pritem sot,
rrëkajë me gjak, e la me lot!
Fat, kjo ditë, na banë me u gëzu,
qindra vjet kemi luftu.
Mos dhentë "Zoti me u harru"!

Gjithandej o ju shqiptarë!
Një uratë, për ditë te mbarë!
për gjak shqipeje, nder damarë!
Me kismet n 'bashkim kombëtarë!

Qeshni o pllaja, fusha kodra,
"bjerë lahutë, e ju o lodra!
Kombi jonë nuk shuhet kurrë,
se kem shqipen, mbi flamur,
Kjo ditë shkurti, shtatëmbëdhjetë,
"qoftë bekue, jetë me jetë"!
Por një gjë e kem nga t 'paret,
"mos harro gjakun e varret"!
Se askush te ndamë, s'na donë"!
gjama, brezat na i mallkon!
S'do ketë kush, se q 'ka këndon.

- Poezia u dërgua nga SahitShala -

Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  5 / Votuan:  958


Kalendari
22/02/2017

Votimi i Javës
   19-25 Shkurt 2017

Kënga Më E Mirë E Noizyt?

  Number 1

  Big Body Benzo

  Gangsta Love

  Anytime Anywhere

  Gipsy Lover

  Çfarë Ti Bëj

Voto