A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
BiografiaTags: Selami Kolonja


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.3 / Votuan:  11


Selami Kolonja

Vendlindja: Ladorishtë (Strugë)  
Mosha: 45 Vjeç
Ditëlindja: 25 Tetor 1971
Shenja e Horoskopit: Akrepi
Këndon kryesisht: E Lehtë Pop

Selami Kolonja është një këngëtar dhe autor këngësh i njohur. Ai është i biri i Seitit dhe Hamijetit nga Ladorishta e Struges, baba i 3 fëmijëve Taulantit, Sidorelës dhe Majselës. Fillet e para në muzikë i ka filluar në fëmijërinë e tij të hershme.Ai duke dëgjuar nëpër dhoma më të rriturit si këndonin këngët e bukura të vendit tij, dalëngadalë filloi që edhe vetë të këndojë në korin e shkollës. Fakultetin e Muzikës e ka përfunduar me sukses në drejtimin e Muzikologjisë në Prishtinë ndërsa Magjistraturën e Solfexhos e ka përfunduar në Sofje-Bullgari. Fillimin e tij si këngëtar ai e ka patur në festivalin "Këngë Jeho" në Strugë, ku me "Këngën e tokës" ai merr çmim të parë në këtë festival. Selami Kolonja është këngëtari i rreth 120 këngëve - krijimtari origjinale, ka realizuar 5 CD dhe 3 video-klipe. Ai është Profesor i Artit Muzikor në Universitetin Shtetëror të Tetovës.

» Dërgo Korrigjime »

Punuan Biografinë:  arsimdiber  Loading...


Kalendari
19/01/2017
Gëzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Alketa Vejsiu
Alketa Vejsiu
33 vjeç

Votimi i Javës
   15-21 Janar 2017

A Bëjnë Bujë Këngët E Reja Të Unikkatilit?

  Fare

  Po

  Jo

  Jashtëzakonisht

  Aspak

  Shumë

Voto