Dërgo Një Tekst
  Dërgo Një Poezi
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
 • 21-03-2017
  Shkrimtari Imer Raçi është shprehur se sado që bëhet për poezinë, qoftë si pjesë letërsie, arti apo dhe kulture do të ishte e paktë kur kihet parasysh krahasimi i vendit tonë me vende të tjera qoftë nga rajoni apo dhe më gjerë. Sipas tij, edhe 21 marsi nuk e gjen poezinë në nivelin meritor, dhe pse poetët e vargjeve të bukura ne gjuhën shqipe e shkrijnë mendjen, trupin dhe në fund e paraqesin dhe shpirtin brenda vargjeve të poezisë shqipe. Ai ka thënë se të shtysh një lexues që ta lexojë poezinë duhet t'i japësh ndjenjën më të sinqert...

 • 12-02-2017
  Që ditën e parë që nisi të këndojë, talenti i tij njohu vetëm suksese dhe u prit me duartrokitje. Lirim Hoxha, këngëtari ynë dibran ëshëtë i tillë sepse di të çmojë vlerat kombëtare, të cilat i promovon në paraqitjet e tij skenike. Në bashkëbisedimin e mëposhtëm do të njihni shumëçka të padëgjuar për të!... Teksteshqip: Lirim, na thoni ku keni lindur dhe si u dallua talenti juaj muzikor? Lirim Hoxha: Unë kam lindur në fshatin Grazhdan të Maqellarës, rrethi Dibër. Duhet të kem qenë i vogël fare kur është dalluar talenti im për mu...

 • 07-02-2017
  Një shumë prej një milion eurosh, si shenjë respekti për 1 milion klikime në You Tube, kompania e çokollatës Milka i ka bërë surprizë artistit tonë Kelit për klipin e tij të ri Milka. Kjo dhuratë uragan ka bërë që Keli të jetë personazhi më i përfolur, sepse ai provokoi me një foto të hedhur në facebook, e përflitet se ky postim i tij vjen pas shpërblimit të madh. Mbetet vetëm të presim konfirmimin e artistit për gjithë çka ka ndodhur!...

 • 28-01-2017
  Keli, këngëtari me traditë të bombardimit të atmosferës aty ku merr pjesë, sapo ka hedhur në treg videoprojektin më të ri Milka. Ashtu si u paralajmëruam, nuk doli, sespe Milka po mbretëron nëpër të gjitha rrjetet sociale me shumë vrull. Normalisht se për gjithë këtë kanë merita bashkëpunëtorët, fillimisht vetë Keli i cili ka dhënë idenë e tekstit, muzikën Përparim Qaili, producent Arif Ibishi, menaxher Ejup Shabani, miksim të Ylber Qailit, dhe studio Meti. Millka ashtu si vetë titulli, është e veçantë, ndaj ju ftojmë ta shijo...

 • 28-01-2017
  Për momentin jeton dhe vepron në Zurich në Rozafa. Kënga e tij e parë ka qenë për maturantët, duke i'a kushtuar kështu vetës fillimisht dhe shokëve që kanë qenë maturant, thotë këngëtari që sot njihet si Lind Prizreni. Lindi vlerësohet për zërin, gjallërinë dhe atmoaferen e pa krahasueshme qe krijon. Albumi i tij i parë titullohet Si magji dhe është pëlqyer mjaft. Ai këndon live në mbrëmje, dasma e ahengje familjare dhe thotë se për momentin muzika orientale është numër një në treg dhe kërkohet në 90% të rasteve. Që në vitet e...

 • 27-01-2017
  Për projektin e fundit jam shumë i lumtur dhe do besoj që do ju pëlqejë dhe fansave e gjithë shqiptarëve mbarë botës, jam i kënaqur me tekstet e Ejup Shabanit dhe muzikë të Armend Mustafës sx Erdynaj Hertema dhe gjithë që bashkëpunoj Suzana Fazliut tekstshkruese dhe muzik Rahmon Kryjeziu, shton më tej Mentori. Ai është nga Kosova por jeton në Gjermani. Me muzikë meret që në moshë të re diku në vitin 1993 si thotë ai vetë duke nisur të këndojë me shokë nëpër lokale të ndryshme e më pas edhe në dasma. Kariera ime me muzikë filloi ...

 • 26-01-2017
  Chocoproduction është njëra ndër studiot më të suksesshme në Maqedoni, e cila e ka dëshmuar veten me sukseset e saj. Udhëheqësi i kësaj studioje gjigande, Adis Ismaili, njëherit dhe producent e kompozitor i njohur, na informon se janë në përfundim e sipër disa projekte bombastike. Da Lee & Band gjithashtu është grupi me famë të madhe që sukseset i ndan bashkë me studion Chockoproduction. Të gjithë të interesuarit për bashkëpunim, janë të mirëseardhur dhe garantojmë se do ndahen të kënaqur. Se çfarë pritet nga ta, informohemi së shpe...

 • 25-01-2017
  Këngëtarja e madhe e muzikës popullore, Shqipe Kastrati sapo hodhi në rrjetet sociale projektin e saj të paralajmëruar pak ditë më parë Prizren, i amli vend. Ajo, si një mërgimtare në Amerikë, është ëndërruese për vendin e saj që kurrë nuk dorëzohet duke i dhuruar gjithçka nga vetja, sidomos këngë. Kënga përshkruan mallin e saj dhe të gjithë atyre që duan ta shohin vendlindjen mirë e më mirë, gjë e cila dëshmon realitetin se u nevojitet një jetë e kënaqur e jo një jetë e suksesshme. Teksti u punua nga Valmir Lleshi, muzika nga Alfre...

 • 20-01-2017
  Hitet e tij janë nga të pavdekshmet, sigurisht që gjeneratat e reja ndoshta edhe mund të kenë haruar atë mirëpo me të dëgjuar këngët i'u rikujtohet ai vokali i mrekullueshëm i Remit. Ka vendosur të kthehet në Kosovë për të lumturuar fëmijët e tij, ka realizuar disa këngë të reja dhe jeton në Prishtinë. Cilët janë planet e tij, si ka evoluar muzika sipas Remit, këto e shumë gjëra të reja mund të zbulojmë bashkë në këtë intervistë me të. Ke shumë kohë në skenën muzikore, si e sheh evoluimin e saj deri më tani? Para luftës së Kosovës dhe më herët ka qenë shumë më vështirë me hy në muzikë e të bëhesh këngëtarë e muzicient për shka...
 • 17-01-2017
  Ka filluar rregjistrimi i artstëve në edicionin e tretë të festivalit Shkodra Fest. Udhëheqësi i këtij eventi, njëherit dhe këngëtari i njohur Eli-G na bën me dije se sivjet, veç skenës gjigande dhe vlerësimin e artistëve, do ketë surpriza të mëdha, andaj i fton të gjithë artistët të marrin pjesë me projektet e tyre muzikore. Shkodra Fest këtë vit ka shtuar edhe kategorinë Best Cover për të gjithë artistët e talentuar që kanë një zë përfekt dhe janë interpretues shumë të mirë , mund të sjellin edhe këngët e interpretuar nga ato,...

 • 12-01-2017
  Të dish të këndosh, është dhunti, por të dish të çosh peshë çdo ambijent ku merr pjesë, kjo është bekim nga Zoti. E këtillë është artisjta jonë popullore, pa të cilën nuk kalon asnjë eveniment i yni, të paktën pa ia zënë emrin në gojë për zërin kumbues dhe assesi të shterrur në asnjë moment të vetëm. Kemi nderin dhe kënaqësinë të zhvillojmë këtë bashkëbisedim, të cilin ju ftojmë ta lexoni... Teksteshqip: Po e nisim këtë intervistë në mënyrën më klasike: Kush jua zbuloi talentin dhe kur keni kënduar për herë të parë një këngë? Fa...

 • 10-01-2017
  Është piktor dhe këngëtarë. Është artist. Nuk i mungon as stili i veçantë e ndryshe. Avniu së fundi është më produktiv dhe po tregon se pavarësisht tendencave komerciale, arti ende e gjen rrugën e vet. Në këtë intervistë, flet për pikturën, muzikën, stilin, familjen... Avni ti je kengetar dhe piktor. Ke e do me shume, pikturen apo muziken? Si të them është piktura qe më frymëzon per këngen, e kur jam me këngën motivohem për pikturën, janë të ndërlidhura njëra me tjetrën dhe s'mund ti ndajë. Ke edhe stil. Si e perkufizon stilin tend? Faleminderit për komplimente. Jam shumë i dhënë pbas veshjeve, me pëlqen çjdo gjë që është në...
 • 08-01-2017
  Këngëtari i njohur i muzikës së mirëfilltë shqipe vjen me një projekt të ri, një këngë kushtuar gurbetit. Ai këndon që në moshë të re dhe kultivon me mjaft mjeshtri folklorin shqiptarë si një nga pasuritë më të mëdha që kemi. Që në moshën e fëmijërisë kam filluar me i ra qiftelisë. Për shkak të kushteve të rënda mora rrugën e mërgimit, erdha si azilant në Zvicër. Rruga ime në muzikë nisi që në moshë të re, si instrumentalist i zhanrit folklorik. Pas 10 viteve pauzë kënga ime e parë është ''Unë ty të kujtoj'' në duet me aktorin dhe re...

 • 05-01-2017
  Tashmë të gjithë e dimë që këngëtari i hiteve U kall dhe Ta ha zemrën, KELI, është bërë i pakapshëm. Pas suksesit të madh që korri me këto hite, KELI vazhdon të mos ndalet. Ai ka vendosur të sjellë një tjetër super sukses për ta nisur vitin 2017. 53897 Edhe pse shumë i angazhuar nëpër koncerte e mbrëmje festive Live, KELI ka gjetur kohën edhe për realizimin e videoklipit të ri, që pritet ta publikojë së shpejti. Videoklipi është realizuar në datën 27.12.201...

 • 03-01-2017
  Nderim Selmani, djaloshi i njohur nga Shkupi i cili njihet tashmë me emrin e artit Fllow Master sapo ka përfunduar projektin e tij më të ri të titulluar ''F*ck them''. Një këngë e zhanrit rap zhanër ky që e kultivon reperi tash një kohë të gjatë, e sjellë në një version mjaft të bukur. Kënga është realizuar në SSB records, miksim tek Koska ndërsa instrumentali A Ton Beatz. Hiti më i ri vetëm se ka dal, e ju mund të shijoni muzikën.. ...

 • 02-01-2017
  Muzika ka evoluar, dhe bashkë me të edhe shija e publikut. Nëse vite më parë duhej një këngë e bukur dhe me tekst të fuqishëm që të garoje në një festival, tanimë nuk është fare e nevojshme. Mjafton që kënga të jetë ritmike dhe e kapshme për publikun, dhe suksesi do të jetë i garantuar. Megjithatë, sido që të jetë mund të themi se ka ende këngë të mirëfillta në tregun shqiptar, të cilët bëjnë sadopak tendencë me tekstet e tyre të bukura. Portali “TeksteShqip”, i cili tash e disa vite merret me shkrimin dhe vlerësimin e teksteve ...

 • 30-12-2016
  Reperi i njohur dhe mjaft i talentuar Aros këtë herë vjen duke goditur fort në një duet me këngëtaren e njohur, Xheraldina Berisha e cila njihet për vokalin e saj të mrekullueshëm dhe pamjen seksi. Aros i cili suksesin është duke e arritur nën menaxhim të një prej menaxherëve më të mirë të skenës mbarëshqiptare Labinot Nuraj ka sjellë projektin e titulluar ''Mundesh'', këngë kjo e punuar tek Graniti dhe Nurteel ndërsa tekst i shkruar nga vet Aros dhe Ghulo. Klipi i këngës është realizuar nga Vissoundmedia VSM derisa i publikuar në pla...

 • 30-12-2016
  Imer Raçi ka mbaruar me sukses studimet master në fushën e ekonomisë. Përveç profesionit të ekonomistit, ai aktivisht merret me krijimtari letrare, si me poezi e tregime. “Pikë Tragjike” është libri i dytë i botuar nga ai pas librit “Më i Bukuri Varr”. 40617 Imeri përveç që eshte autor i librave solli diçka te re ne Kosovë, pra, solli poezinë e tij “Më I Bukuri Varr” me video e përcjellur me regji nga ai. Të bashkangjitur keni dhe linkun ku mund ta gjeni poezin...

 • 28-12-2016
  Ashtu edhe siç kemi paralajmëruar, Loki ka publikuar këngën e re, e cila ka ardhur edhe me videoklip. “U kry”, mban titullin super balada e Lokit, e cila reflekton një mesazh specifik, madje shumë më ndryshe siç jemi mësuar t'i dëgjojmë së fundmi baladat. Fatmir Muja është kujdesur për tekstin, ndërsa Bini Nebihu për muzikën. Ndërkaq, një videoklip të bukur i ka punuar produksioni nga Prizreni, ’04 Production’. Kënga po pritet mirë nga ndjekësit e shumtë të Lokit, ndërsa ajo do të promovohet edhe në televizionet kombëtare e lokal...

 • 28-12-2016
  Shqipe Katrati, artistja jonë që ka trajtuar mjeshtërisht në dekada artin tonë popullor, nëpërmjet të cilit ka ngritur vlerat tona kombëtare, këtë fundvit vjen me projekt të ri. Me fjalë zemre, ajo sjell këngën Prizren, ma i amli vend, ku i këndon më mall qytetit të lindjes, me tekst të Valmir Lleshit e muzikë të Alfred Popajt. Në këtë këngë gjejmë portretin e qytetit emblematik, me heronjtë e tij të paepur, e me gjithë vyrtytet të cilat artistja jonë i ka ruajtur brenda në shpirtin e saj të madh, për të na i sjellur sot me...

 • 28-12-2016
  Para pak kohësh u përfol se uragani i skenës sonë, Keli do sjellë një projekt të pa parë deri më sot. Sot ai hodhi në rrejtet sociale fotot nga xhirimet e djeshme ku dallohet fare lehtë se Keli me ekipin e tij mbi 100 veta ka bërë atë që s'e ka bërë kush ne estradë. Të veçantat e këtij mega projekti janë të mëdha, të cilat do i mësojmë vetëm pas pak kohësh, ndaj mbani frymën njerëz! ...

 • 28-12-2016
  Vëllezërit Mziu janë rikthyer me një projekt mjaft interesant, kanë sjellë remixin e këngës ”Do t’i kallim fitilat” në bashkëpunim me Dj. Cimi, ku njëherit Dj Cimi është dhe bashkëpunëtorë në këtë projekt me vëllezërit Mziu. Duke e ditur që vëllezërit Mziu njihen si 5-shja më e suksesshme e skenës muzikore dhe më e njohura në trojet shqiptare, ky bashkëpunim i ia rikthyer ato në formën më të mirë të mundëshme....

 • 27-12-2016
  Reperi i njohur nga podujeva, Lindy, është në përgatitje të projektit të tij të ri 1 splif qe sipas Lindy pritet te publikohet ne daten 01.01.2017. Reperi i hitit Qef ka kohë që ka lansuar një numër projektesh dhe videoklipesh, e po vazhdon karrierën me sukses në skenën e hip hopit shqiptar. Edhe pse rallë i përfshirë në bashkëpunime, reperi emri i vërtetë i të cilit është Arlind Tahiri, nuk e ka ndërmend që të ndërrojë trendin e tij. 40911 Reperi i njohur nga podujeva, po ashtu ka paralajmruar, se ne vitin 2017 do ta publikoj albumin ma te ri Tjet...
 • 25-12-2016
  Kjo këngë i dedikohet të gjithë djemve që mbajnë inat. Liridona Qarri ka publikuar pak ditë më parë klipin “Leje inatin”. Përmes kësaj kënge ka synuar të paraqesë forcën e vajzave. 55040 Kjo këngë vjen ndryshe nga ato projekte muzikore, në të cilat vajzat vuajnë nga sjellja e të dashurit. Teksti i kësaj kënge është i një lloji argëtues dhe që fal shumë besim. Liridona është prezantuar në një formë perfekte dhe gjithë elegancë....

 • 25-12-2016
  Kënga e Mahmut Feratit vjen përmes vlerave të shpirtit të tij artistik e burrëror. Këngët e tij, nuk sajohen kollaj, por ngrihen në tonalitete të përditshmërisë, nga ku zbresin në thellësinë dhe ndjenjat e bashkatdhetarëve. Personaliteti i tij si artist dhe si profesor në shkollën e muzikës “Eqrem Çabej” në Prishtinë, është dhe do ngelet i adhuruar, sepse gjithnjë na ofron elemente të artit, ndaj ne kemi nderin ta kemi në këtë intervistë ekskulzive... Teksteshqip: Po e nisim intervistën në mënyrën më klasike: Kur keni kënduar për h...

 • 24-12-2016
  Ka nisur të këndoj që kur ka qenë fare i vogël, bile as që e mban në mend qysh se kur. Dashuria për muzikën ka lindur me të dhe ata vazhdojnë të bashkëjetojnë së bashku prej shumë vitesh. Kënga e tij e parë mban titullin Hallall ti bëjë lotët, që e identifikoj Bekim Bajrajn në skenën muzikore. Zëri i bukur e melodioz, bëri që këngët dhe coverat e Bekim Bajraj të dëgjohen, shprendahen dhe klikohen nga njerëzit. Kënga ''Nuk e di çka të bëj'' do të thotë shumë për mua dhe ka rëndësi të madhe. Kjo këngë më prek në zemër, sepse ës...

 • 22-12-2016
  Me muzikë ka filluar të merret qysh në fëmijëri, e ka trashëgim nga familja, nga vëllezërit e dajallarët e tij. Tregut muzikor shqiptar përditë i shtohen emra të rinjë, këngëtar që kanë për synim të sjellin këngë sa më të bukura, të atilla që i pëlqen publiku, është ky Kujtim Ibrahimi. Ky emër shumë shpejtë do të jetë familjar për secilin, pasi Kujtim Ibrahimi po punon fortë për sukses në muzikë. Kujtim Ibrahimi, së fundi ka edituar edhe albumin e tij të parë muzikor që mbanë titullin Dashuri pa kufi. Albumi është punuar nga Msus production, nga Elhami Idrizi (Msusi) dhe Afrim Idrizi. Incizimet janë bërë në studio Biotnia. ...
 • 21-12-2016
  Produksioni shqiptar JukeBox Video ka realizuar klipin e ri të këngëtares Tamara Angelovska, me titull “Nuk mundem pa ty”. “Xhuliani është regjisori im i preferuar. Është këndaqësi të punohet me një njeri profesional dhe një ekip të tillë. Jam e sigurt se edhe klipet e ardhshme do të realizohen me produksionin JukeBox”, është shprehur këngëtarja maqedonase. Klipi i fundit nga këngëtarja maqedonase e shoqëruar në këtë klip nga modeli i njohur Dejan Velevski u publikua dje në kanalin Juliany BOX....

 • 19-12-2016
  Një nga zërat më të bukur të muzikës shqiptare Liridona Qarri, ka lansuar projektin e saj më të ri. “Leje inatin” është kënga e saj më e re, të cilës ia ka bashkuar edhe video klipin. “Leje inatin” është pritur mirë nga adhuruesit e shumtë të Liridonës. Brenda pak orësh kënga “Leje inatin” është klikuar mbi 14 mijë herë. 55003 Me Liridonën dikush ka mban inat, e Liridona i tregon se me fatin nuk bën të luhet. Për tekstin është përkujdesur Ejup Shabani ...

 • 17-12-2016
  Një krijimtari mjaft interesante na vjen nga këngëtari i mirënjohur Ardit Bexheti, poeti Avni Qahili dhe muzicienti Xheni. Fjala është për këngën e re të titulluar Vetëm një nanë e cila për nga tema ngjason me këngën Kallma cigaren dhe që në ditën e parë të editimit është vërejtur se do arrijë suksesin si ajo. Edhe ky projekt e bën Arditin të dallueshëm nga kolegët e tij, sepse si të thuash, zëri dhe kënga e tij di të komunikojë me publikun, për kudo e këdo ajo del se është brenda qenies njerëzore. ...teksteshqip.com © 2007 - 2017