A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Këngët
Silvia PlathTags: Silvia Plath, Sylvia Plath
(1932-1963)  

Silvia Plath është një poete e huaj. Sylvia Plath ishte poete, romansiere dhe noveliste amerikane e lindur më 27 tetor 1932 në Boston. Ajo është më e njohur për poezinë e saj, poashtu ka shkruar edhe një roman gjysmë autobiografik, The Bell Jar me pseudonimin Victoria Lucas, në të cilën ka përshkruar luftën e saj me depresionin. Së bashku me Anne Sexton, Plath bënë një lëvizje të re në poezinë amerikane, në drejtimin të cilin e filluan Robert Lowell dhe W.D. Snodgrass. Plath u bë e ... >> Lexo gjithë biografinë >>


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Loading...Kalendari
19/01/2017
Gëzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Alketa Vejsiu
Alketa Vejsiu
33 vjeç

Votimi i Javës
   15-21 Janar 2017

A Bëjnë Bujë Këngët E Reja Të Unikkatilit?

  Fare

  Po

  Jo

  Jashtëzakonisht

  Aspak

  Shumë

Voto