A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shoqerinë

Po Vidhet Kungulli

Ka ardhur një kohë
ku vjedhja e ideve,
të hyjë në shkolla
si lëndë mësimore.

Ka ardhur një kohë
ku vjedhja e ideve
shikohet gati-gati
si e dobishme,
si çliruese.
E vetmja kënaqësi ajrore
që ngelet në emrin tënd,
është se, zbatimi
në të zezë i saj
ndodh vite më pas.

Ka ardhur një kohë e bukur
në njerëz kalë-karroce
ku ca do kenë ide
të tjerët bletë puntore.

Erdhi prapë ajo kohë
koha e begatë,
ku kungujt
peshoheshin pa numra
kur çoheshin në merkat.

- poem written by Adrian Llanaj


- Submitted by Futuro3000 -

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  3

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019