A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Filozofi Se Ka Më Qetësinë E Dikurshme

Me shpikjen e mausit
filozofi e ka humbur
qetësinë e dikurshme...
kënaqësit e kohës së lart
udhëtime, njerëz, lumenjë
pemë e lule muret pikturuar
gjithçka e qëndisur në ar
një dorëshkrim të Niçes
nën xhamin e tavolinës,
kujtim nga rroga e parë...
por tani erdhi tjetër kohë
asgjë nuk është më, me radhë
tani mendimet do duhet ti hedhi
në një hap me turmën
që s'pranon më, të
shkruhet për ushtar.

- poezi nga Adrian Llanaj


- Poezia u dërgua nga Futuro3000 -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  3

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019