Aferdita Beçiri Poezi
Aferdita Beçiri

Tema: Poezi Për 17 Shkurtin


Dita E Pavaresise

Me lotet e derdhur
pergjate viteve te kaluara,
me thirrjet e shumeta,
kete poezi per qlirim e thura.

Me pika te djerseve
nga puna e rende,
per te arritur majen
ku liria ishte, ata rrugen e trasuan.

Me pika te gjakut
te bekuar kosovar
rruga per tek dielli
u trasua dhe u shtrua.

Ajo ishte e larget
por shume e deshiruar.
Shume per se gjalli e dashten,
e kurre nga mendja s’e larguan.

Me kete poezi
Shprehi mirenjohje
per ata qe dhane e japin
per te drejten liri e pavaresi.

E dashur Kosove dhe Shqiperi
urime uniteti ne liri
urime popullit qendrues heroik
qe e solli kete
dite me pavaresi

- Poezi nga Aferdita Beçiri{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 10