Aferdita Salihu Poezi
Aferdita Salihu

Tema: Poezi Për Flamurin


Flamuri

Je nje,i paprekur,
me dy ngjyra,ipaepur,
lum si ai,qe t'mba ne dore,
hijeshon vendin,si mal me bore.

Ti flamur ke valuar,
gjithmone lart,kurre s'je rrezuar,
se nga gjak shqiptari e ke mar ngjyren,
e ne nga ty,e kem t'bardh sot fytyren.

Jem krenar me ty,shiponje dykrereshe,
kalove neper fortuna,shira e rrebeshe,
na mbajte te gjalle,na mbajte te bashkuar,
si nje nene e mire,femijet pa i harruar.

Nder flamujt tjere,te dalloj dhe nga qielli,
me ndricon prej s'largu,mu sikur dielli,
se zemrat mbushen plot,por syri loton,
per flamurin kuq e zi,dhe per ata qe s'jane sot.

- Poezi nga Aferdita Salihu


- U dërgua nga Aferdita Salihu -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 2