A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Besimi Im

Nuk besoj ne perralla as ne Graal-a
Celesi i kesaj bote eshte kaluese kjo dunjaja
nuk eshte as nga druri e as nga celiku
thirrni mendjes,t'mos fundosemi si Titaniku.

Shtate qiej qe jane mbi toke e shtate shtresa toka
keto mrekullira nuk i krijoi e jona koka,
e teta nuk egziston perveq ne iluzion,
te lexojme mesojme,kjo dhe eshte detyre e jone.

Te gjithe nje Zot kemi,para tij te barabart jemi
dashuri te pashterrur ne shpirt te mbajm gjithher\
se une i perulem vetem Atij qe me krijoi
Zotit qe eshte nje,Zot mbi toke e qiej.

Kerkimet,zbulimet nuk duhen ndaluar
te mesojme prej tjereve nuk eshte mekat,
porse gjithqka qka na rrethon,si uje i kulluar
eshte dore Krijuesi,qarte sikur dukat.

Jemi nje mbi toke te bardh e te zi
te verdh,fukarenj,te pasur pambarim,
te lexuar e te palexuar,kjo eshte thjesht liri
s'na takon te gjykojm,as mua e as ty.

- poem written by Aferdita Salihu


- Submitted by Aferdita Salihu -

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019