Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Dashurie

Ku Kemi Lerë?!.. (Elegji)

Në ç`vend kemi lerë ?
Krenarë dhe të dhjerë ?
Në Shqipëri !
Ku të hedhin më shume baltë ?
Dhe fajdet ti grijnë paratë ?
Në Shqipëri !
Ku jetojmë aq të gëzuar ?
Xhepat bosh , derën e blinduar ?!
Në Shqipëri !
Ku ka bakër , krom dhe arë
Po s`ke ujë as për tu larë
Në Shqipëri !
Ku spiuni bën transparentin ?
Ku vampirët bëjnë Parlamentin !?
Në Shqipëri !
Ku ta vrasin Deputetin ?
Ku s`e pjerdhin Presidentin ?
Në Shqipëri !
Ku Qeveria punon me banda ?
Ku na mban gjallë veç kontrabanda ?
Në Shqipëri !
Ku ka vlerë më shumë Gomari
Se shkencëtari apo shkrimtari !?
Në Shqipëri !
Ku Qeveria luan Nastradinin ?
Ku sigurimsi të vjedh persekutimin ?
Në Shqipëri !
Ku i veshin në kokë çorapet ?
Ku kallashi i lan hesapet !
Në Shqipëri !
Ku s? punojnë hiç Kombinatet !
Ku hajdutët ngrejnë pallatet ?
Në Shqipëri !
Ku pëlcet , kërrcet dyfeku ?
Ku pa punë , fitohet leku ?
Ku hedh valle serbi dhe greku ?
Në Shqipëri !
Ku ka ?paqe? , ?rend dhe qetsi? ?
Ku ujku për ujkun është njeri ?
Në Shqipëri !
Ku jeton një popull e nuk ka të dytë ?
Që bën sherr me vehten dhe vehtes i nxjerr sytë !?
Në Shqipëri !
Ku vishet gjithë populli më trim i botës
Me tesha të vdekunish të kurvë Europës !?
Në Shqipëri !

- poezi nga Agim Doçi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.4 / Votuan:  60

Komente mbi këtë krijim


Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet