A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Mësuesit

Mësimi I Parë I Abetares

(Mësuesit të paharruar Ahmet Idrizi, pushkatuar nga komunistët)

“A…a…” më thoshte mësuesi te koka
dhe vinte gishtin në “a” – në e abetares.
Rrapi në obor tundte degët e holla
që e shkruanin në qelq të dritares.

“a” e vogël e shtypit shkruhet shkoqur!…
“a”-ja e mësuesit më shihte në sy një orë.
(Mbrëmë unë mbaja një folé zogu
si “a” të vogël në dorë).

Më dridhej dora mbi “a”-në e vogël
e pa dashur, e shtrembëroja me penë…
Përjashta cicërinin zogjtë çamarokë
se dje u prisha folenë.

“A” e madhe e shtypit, e thjeshtë fare –
dy vija që puqen, dhe një vizë brënda…!
Zogjtë hapnin sqepin si “A” e madhe
dhe në folé prisnin bukë nga nëna.

Një zog m’u afrua te dritarja karshi,
më njohu, e këndoi dy tri herë mbi shkollë.
Unë shkrova në fletore si me sqep të tij
“A”-në e madhe, të bukur, të hollë…

Dorën e vogël, mësuesi në klasë,
folé zogu ma mbante në dorën e vet…
Ngjita këmbët e vogla te këmba e “A”-së,
dhe u nisa në jetë…

- poezi nga Agim Shehu


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019