A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Mulliri Pranë Degës

(Gjinokastër)

Dega e Brendëshme dhe Mulliri
qëndronin tok, nën një çati.
Një bënte zhurmë që e dëgjonim,
një bënte gjëmë pa e ndjerë njeri.

Një dridhte grurë, ushqente njerzit,
një dridhte pranga ulërime.
Punonin bashkë nën një çati –
një grurë, e tjetra mish viktime.

Dy mokrat mes avujsh të ngrohtë
shpejtonin miellin për ta shtuar…
Dosja e Degës shihte mokrat
dhe shtonte “emrat” për t’i bluar.

Bashkë të dy nuk heshtnin kurrë –
një mish njeriu, tjetra grurë…

- poezi nga Agim Shehu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3 / Votuan:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019