A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Personazhe Të Njohur

Mustafa Matohiti, Shtatore

(përballë huliganëve)

Ishe Njeri…të kthyem bronz
siç bëhet me heronjtë mbi dhé.
Ai bronz sot diku rri nervoz
përballë një turme me varé…

Nëse Heroin e prek tek rri,
bronzi rikthehet prapë Njeri!…

Kur dalin plakat në lëmë
u qahen nuseve-vita:
“Moj, na mbani në pëllëmbë
se ju dhamë djem si drita!”…

Nuset, tek u çojnë kafenë
vënë dhe përgjigjen sipër_
“Po ne djemtë prapë jua kthejmë,
ca si mbesa, ca si nipër…”

- poezi nga Agim Shehu


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019