A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Personazhe Të Njohur

Krisma E Avni Rustemit

Brromp – krismë e parë, rrufe mortare.
E dyta “brromp” t’arrijë të parën…
Krisma e tretë – këmba në valle
përplasur dehur nga shqiptarët.

Tradhtia ra. Bota iu nxi,
qielli iu drodh sikur do bjerë.
Diell i fundit në agoni
i ngriu si gjysëm hënë e prerë.

Gjithë historia jonë vu veshin
në ato krisma breshërie.
Me Pashën tok, prapë dridhej sheshit
kufomë e zezë e çdo tradhtie.

Lajmi me dallgë stuhish në supe
erdhi përmbi stere e dete.
E u bë këngë në tel lahute,
haré në grykë të çdo gërnete.

Në Libohovën që e rriti,
bari e lulet atë verë
po puthnin trungun e atij lisi
ku nëna djepin i kish prerë.

Te harku i tytës-revolver
tradhëtitë, ç’ishin e çdo qenë
dhe mes Parisit panë me tmerr
se sa të ngushtë e kanë folenë.

- poezi nga Agim Shehu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019