Më mbaj mend (për 1 muaj)

Agustin Pellumbaj
  • Vendlindja:
  • Hot I Ri Shkoder 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Shqipëri 
  • Mosha:
  • 34 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 2 Gusht 1986
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♌ Luani
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  1 / Votuan:  2

Agustin Pellumbaj është këngëtar i njohur. Agustin Pllumbaj është Artist Popullor, istrumentist i disa istrumentave dhe kantautor i disa këngëve. Eshte fitues i shum çmimeve brenda dhe jashte vendit dhe pjesmarres në të gjitha Festivalet Kombëtare dhe Ndërkombetare Folklorike. Ka punuar per vite me rradhë në Ansamblin e Shkodres, Spikat për virtuzitetin e tijë në istrumentin e çiftelis si istrumentisti më i mir në Shkoder, aktualisht është punojes kulturet në shkoder,punon ne studion e tijë me kompozimin, orkestrimin, krijimin e shumë këngëve qe mbajnë firmen e tijë. Ka mbaruar shkollen e lartë ne Universitetin Luigj Gurakuqi Shkoder. Origjina e tijë, është nga Shllaku i Dukagjinit.

Fillimet e para Artistike, i ka që në moshen 7 vjeçare. Ai, filloi të këndonte këngë të vjetra tradicionale, më pas filloj të mësoj instrumentin e çiftelis, sharkis, lahutes, bilbilit etj. Agustin Pllumbaj shum shpejt u bë një këngetar i dashur për publikun. Këngët që e filloj karrjeren si këngëtar ishin tema sociale, aktuale të kohes. Këto këngë me tema humoristike, lirike, epike e bën një këngëtar të admiruar në Qytetin e Shkodres.

Vit pas viti, Artisti Agustin Pllumbaj, po korrte shum suksese në shum Festivale Kombëtare dhe Ndërkombetare. Fal përkushtimit dhe talentit të jashtzakonshem, arriti të bëhët një ndër instrumentistat më të mir në Shkoder, aktualisht din të luaj në 5 instrumenta muzikor. Duke parë talentin e ti, Qendra Kulturore Pjeter Gaci Shkoder (Ansambli i Shkodres,) i bëri ftes të jenë pjesë e këti Ansambli.

Kontributi që ka dhënë në Ansamblin e Shkodres dhe disa çmime të fituara ndër vite, si më poshte:
- Në vitin 2003, merr çmimin e parë më këngën Hallet e plakut, në një Show televiz më titull (Vlera që s'vdesin ) drejtuar nga Merita Smaja.
- Në vitin 2004, merr çmimin e parë, me grupin e tijë, në Festivalin Kombëtar në Sarda, (Vau Dejes ) Shkoder.
- Në vitin 2004, merr serisht çmimin e dytë, me këngën e Vajzat e sodit, në një Show televiz më titull, (Vlera që s'vdesin ) drejtuar po nga Merita Smaja.
- Në vitin 2005 merr, çmimin si drejtuesi i orkestres më të mirë, në Festivalin e Pukes.
- Në vitin vitin 2008, merr çmimin e parë, si rrapsodi më tekstin më të mirë në festivalin e Kacanikut, në Kosov.
- Në vitin 2008, merr çmimin Fatime Sokoli në Tropoj, më këngën (Amaneti ) ku ishte i ftuar nga Shoqeria Kulturore Jehona e Shkodres.
- Në vitin 2008, merr çmimin e dytë, në Festivalin Ballkanik në Kroaci, më Ansamblin e Shkodres ku Artisti Agustin Pllumbaj, ishte Solist më një orkestrale i shoqëruar nga orkestra e Ansmablit Shkoder.
- Në vitin 2009, në Festivalin Kombëtar të Gjirokastres, Ansambli i shkodres fiton çmimin e parë, ( kupen e festivalit) ku Artisti Agustin Pllumbaj, ishte interpretues i pesë, numrave që kishte Qarku Shkoder.
- Në vitin 2010, merr titullin Mirnjohje, nga Qendra Klutorore "Ahment Zogu Mat" Burrel, me motivacion për (shpalosjen e vlerave artistike në menyrë virtuoze).
- Në vitin 2010, merr një ndër tri, çmimet e treta që u ndanë në Festivalin Kombëtare të lahutarve në lezhë, më këngën Bjer lahut.
- Në vitin 2011, ka bërë muziken e një dokumentari Turk, të rralizuar nga një televizion i ardhur nga Turqia, mbi traditat Shqiptare dhe në veçanti të Shkodres.
- Në vitin 2012, merr çmimin e karrjeres në Festivalin Kombëtar të organizuar në Tiranë në kuadrin e 100 vjetorit të pamvarsis të Shtetit Shqiptarë.
- Në vitin 2012, ka rralizuar muziken e Drames së "Shtat Shaljanve" në Teatrin Migjeni, Shkoder.

Që nga viti 2002, është pjesmarres pothuajse, në të gjitha Festivalet Kombëtare. Ka në tregun muzikore 4 albume. Që nga viti 2011, ka punuar si Kantautor në Studion (Pllumbaj). Që nga viti 2011 deri 2014, ka organizuar naten tradicionale "Shllaku në Fest" ku është Producent i saj. Në karrjeren e tij, ka krijuar mbi 80 këngë është pjesmarrës në 40 Festivale Kombëtare dhe Ndërkombëtare Folklorike popullore. Eshtë ftuar në shum koncerte që organizohen jashtë Shqipërisë, si në Zvicer, Blegjik, Itali, Gjermani, Greqi, Austri, Kroaci,Maqedoni, Mal të zi, Kosov etj.

Krahas artit ka dhe nje biznes modest. Eshte i martuar dhe ka dy fëmijë. Origjina: Eshtë nga Shllaku i Dukagjinit, ka lindur dhe banon në fshatin Hot i Ri, Shkoder.

Përgaditi:
- Shefi i muzikes Shkoder, Z. Fatbardh Hysaj
- Drejtori i Ansamblit Shkoder, Z. Reshat Zaganjori

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet