A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Trishtim

Dite E Patolerueshme

Ditë e patolerueshme
Shkëmbimi i gjakut me ujin
Të mbjellat ulërijnë përgjatë rrugëve
Ku pluhuri qep xhaketa të verbëra,
trupa të shpërndarë
lulëkuqe të gjalla të qerreve.
Dielli fluturak
Thith ujin e puseve tanë
rrëketë heshtin në xunkthat magjepës.
Dëshira është tek gjahu i lakmuar
Që djersa e vesh
Gjaku më i mpiksur
Fryn në zemrat e zeza
Shpresën e ndriçimit

- poezi nga Alain Borne


- Poezia u dërgua nga mimoza1998 -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4 / Votuan:  6


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019