A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Poezia Në Komunizëm

Poezia në komunizëm ishte vrasje
Vrasje e vullnetit dhe shpirtit të lirë
Unike,pa përqasje
E rëndë,kriminele,pa mëshirë.
E gatuar keq!

Nuk ishte e para e letërsisë
Por opium për të ngrirë trunjtë
Godiste me hunjtë
E zezë si kacabunjtë.
Me të kuqin fill...!

Sa e sa lexues i burgosi poezia
Sa e sa i imponoi atë që nuk duhej
Nga armiku ruhej
Dhe nga pleshti kruhej.
Poezi që vret!

Ata që lexuan dhe ata që shkruan
U bënë të dënuarit e shekullit që vdiq
Miq si armiq
Vdekja sihariq.
Popull me pranga!

Ndaj Lasgushi nuk shkroi kurrë!


21 Qershor 2016

- poem written by Albi Lushi


Choose star rating

Rating:  1 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019