Tema: Poezi Për Stinët

E Dashur Vjeshtë

E dashur Vjeshtë e frymëzimit tim
Me shiun si puthje në buzët e tokës
Të florinjtat gjethe lëshon në përqafim
Dhe retë si avionë,përndjekin botën.

Dita i qesh mëngjesit me diellin e pafjalë
Mbrëmja nxin e qan si foshnje me dënesë
Deti i shastisur ngreh gjigandet valë
Portat ndalin muzën që s'ka durim të presë.

- poezi nga Albi Lushi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  2 / Votuan:  1