A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Një Mushkonjë

Një mushkonjë tinzare më sillet vërdallë,
E si soprano e ngjirur në vesh më këndon,
Dhe kjo për askënd nuk është diçka e rrallë
e rrallë nuk është as kur të pickon.

Nëpër trup më ngrihen bulza mishi të fryra,
dhe një " a cappelo "me ritm monoton,
E si për "kunj" më parakalon nga fytyra,
dhe këngën e ngjirur stonon.

Me magji më zhduket si Llambë e Aladinit,
e unë në mungesë e dënoj me varje,
Dhe ju gjakpirës me Kanunin e Lekë Dukagjinit,
Vritmëni për gjakmarrje!

- poem written by Albi Lushi


- Submitted by Albi Lushi -

Choose star rating

Rating:  3 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019