Më mbaj mend (për 1 muaj)

Mëkatarë

Japim vënde në kala,
Për dyqane kam sevda,
Të marim qera për çdo muaj,
Ti mbushin xhepat siç po duan.

Çfar më duhet toka lartë,
Kur nuk del asnji qindarkë,
Nuk hyp dot me këmbët e mia,
Jam t’uj shku nga pleqëria.

Bëjn pazare si ju do qejfi,
Tokë vakëfi, jo tokë shteti,
Nuk ju vjen aspak mëkatë,
Se nuk e kan nga Ëm e Atë.

Pak nga pak lëshojm kalanë,
Zbresim poshtë si çobanë,
Zhdukin gjurmët Ilirisë,
I shlyejm faqe historisë.

Krejt hamamet dhe xhamitë,
I shkatërruan deri në fund,
Asnjë shenjë shqiptarie,
Nuk kan mbet, por i kan zhduk.

S’kemi më vēnd në Ohër,
Si Shqiptarë të jetojm,
Se e shitën historinë,
Bashk me fenë e me komb.

- Poezi nga Ali Osmani Ohri

- U dërgua nga ALIOSMANI1 -


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  5

Komente mbi këtë krijim