Ali Osmani Ohri Poezi
Ali Osmani Ohri

Tema: Poezi Për Atdheun


Orijanë

Orijanë emrin kam,
Ku jam lindur aty jam,
Të kaloj një jetë të tanë,
Babë e gjysh më kan thanë.

Ohrit tonë ti rrim ngat,
Me u largu është mëkat,
Që kur Zoti na krijoj,
Ohrin t’bukur na dhuroj.

Orijanë na ka thirrë,
Fis pellazgësh e ilir,
Shqipëtar me gjuhë e fe,
Na kem lind me mbrojt atdhe.

Brez pas brezi kem kalu,
Jemi gēzu, kemi vajtu,
Me shekuj na kan shtypë,
Pashallar e mbretëritë.

Atje lart në kêshtjellë,
Gjergj e Gropa gjak kan mbjellë,
Na mësuan si ta mbajmë,
Luftë Shqipëare, Orijanë.

Pogradeci na përshëndet,
Këtu jemi, dhe kem me mbet,
Veç një zë lëshoj Liqenit,
Gjithmon zot doj dalim vendit.

Jam i lindur shqipëtar,
Do ta mbaj edhe n’varr’
Amanetin nga Kastrioti,
Ja bekojë edhe Zoti,

- Poezi nga Ali Osmani Ohri


- U dërgua nga ALIOSMANI1 -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0