Ali Podrimja Poezi
Ali Podrimja

Emrin E Ka Dashuri

Per kete toke gjaku ka rrjedhur e prinderit tane
kryet e kane lene; kambana te medha kane mbetur
ne jeten tone per kete toke ata qe nuk jane me –
e ju si te doni quajeni kete toke – muze emrin e ka,
dashuri emrin e ka; o si te doni quajeni
por asnje fjale te keqe per prinderit tane,
njerez te mire, asnje fjale, se kutjimi na i verbon syte.
Asnje fjale te keqe, thashe, se ata gjithcka jane bere
per kete toke, se ata ishin trima mbi trima
dhe, – nese ndokush ka vdekur duke kenduar –
ata vdiqen maje hanxharit te dushmanit me kenge ne goje,
nese ndokush s’ka kthyer nga rruga – ata i
kerkuam;
nese ndokush ka dashuruar me jete lirine – ata
ishin.
Se ata mikun kurre ne bese nuk e kane prere
dhe, – nese ndokush ka vdekur duke kenduar,-
ata vdiqen maje hanxharit te dushmanit me kenge ne goje, –
nese ndokush s’ka kthyer nga rruga, – ata i
kerkuam,
nese ndkush ka dashuruar me jete lirien, – ata
ishin.
E ju si te doni quajeni kete toke – muze emrin e ka,
dashuri emrin e ka; o si te doni, vetem
mallkim jo
se per kete toke gjaku ka rrjedhur, i nxehte ka
rrjedhur…

- Poezi nga Ali Podrimja{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0