Poet Anonim Poezi
Poet Anonim

Tema: Ese Trimërie


Nata E Ustikes Nga Petro Marko

Ata u denuan se kerkonin te mbronin atdheun, lane pas lirine, familjen, jeten. Te burgosurit qe jetojne ne nje kafaz fizikisht e menderisht jetojne ku te duan. Keshtu na i tregon Petro Marko jeten e erret te qelise, permes ndjenjave permes dhimbjes, humbjes loteve. Por deshperimi s'ka kufij kur sheh se po largohesh nga vendi yt me duar te lidhura drama e hidhur e jetes se Petro Markos permbledhur ne nje veper te veteme. Me mijera ngasherima kerkonin nje dashuri pasionante qe te heshtnin, nje dashuri qe tejkalon hekurat e qelive e te birucave, nje dashuri qe lidhi dy njerez nga bote te ndryshme por me fate te njejta. Mendimet e guximshme te Petro Markos linden si nje rryme e re ne letersine shqiptare, frymezuan shume lexues, dhe nxiten shume krijues.

- Ese nga Poet Anonim{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0