A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Natyrën

Rrafshi I Dukagjinit

Rrafsh i madh
Sa të shohin sytë
Qiell i gjelbër
Plotë qerpikë

I rrethuar
me plise bardha
Mjekër gjelbërta
Themele t’arta

Bjeshkët e Nemuna
Të bëjnë roje
Të japin jetë
Me burime e kroje

Me ujë të pijes
Fushat ujite
Dukagjin,
Ti je plotë dritë

Lumenjve tu
Drinbardhi iu prin
S’ka ar që t’paguan
Ty Dukagjin

Në kullat e lashta
Ruhet tradita
Bujaria, nderi
Atdhedashuria

Heshtja thyhet
Vetëm kur ia vlen
Si dukati fjalët
Peshohen n’kuvend

I mbytur në flori
I larë me gjak je
Lumë Kosova që të ka
Lumi ti për të.

- poem written by Arben Dreshaj


- Submitted by arbendreshaj -

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  224

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019