A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Familjen

Fatmir Malaj

Sa pika loti ranë n’atë shtet,
Për ty unë përmallim ndjeva hall,
Jetonim në një qytet,
Dhe rrallë shiheshim, rrall.

Edhe më arriti ky trishtim,
N’lidhje me gjeniun, i lindur n’atë mëngjes,
Qielli i ngrysur pa lejlekë sjell ngushëllim,
Nj’ai qytet tani mbeti pa Fatmirin në mes.

Dhe vjeshta 2013 si mu kujtua sot,
Nga dialogu që patëm ne veç:
“N’tokën e b(.)lashave unë ngela vetëm kot,
O Beni këtu vizionari e ka shumë keq.”

Në ëndërr ka rënë njeri dhe kala,
Saqë dot s’po zgjohen vall?...
Qyteti s’bën dot, të dyt’ë Fatmir Malë, të fala,
Yni at s’pati kë tjetër, përpos ty, hall.Nëntor 2014, Wuppertal, GjermaniArber Shabanaj As

- poem written by Arber Shabanaj As


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  23

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019