A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Trimërie

Kalaja E Rozafatit

Në Shqipëri, në Shkodër
Një kala mu në kodër
U muros Rozafati
Që si buzëqeshi fati
U muros në mur e gjallë
Që Shkodrës t'i bëjë ballë
U muros e gjallë në mur
Që kalaja të mos shembej kurrë
Dy Vëllezërit E thanë Të vërtetën
I vogli e mbajti besën
Rozafa la një porosi
Mos më mbysni që tani
Të gjallë më muroni
Pjesët e djathta jashtë m'i lejoni
Me njërin sy birin ta shikoj
Me njërën dorë ta ledhatoj
Me njërën këmbë ta përkund
Me njërin gji t'i jap pa fund
Kalaja më nuk u rrënua
Se Rozafa u flijua

- poezi nga Arbnora Kelmendi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3 / Votuan:  4Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019