A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Trimërie

Drenica Heroike

Drenice je me xhamadan
thurur me plumba me gajtan
xhamadan te kuq ne gjak
nje flamur ne cdo oxhak

nji flamur per trimen Shote
tjetri afer i Azem Galices
edhe nje per Adem Jasharin
dere me dere n'kulla t'Drenices

Nji flamur per motren Xheve
tjetri afer per Fehmiun
Per Kosove jeten flijuan
Lirine Atdheut i dhuruan

Oj Drenice keshtjell me burra
gjaku yt po shkon si gurra
shkon si gurra e behet guri
gjaku juaj shkon tek Flamuri

- poezi nga Ardita Hajzeri


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.2 / Votuan:  5

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019