Tema: Poezi Për Fenë e Krishterë


Pashket

Sot do hamè e do pimè
nè familje tè gjithè bashkè
tè riturit bashkè me fèminè
ashtu sic bèjmè çdo pashkè

Nè hell do pjekim njè shqerè
do pimè amita, raki e verè
njèri tjetrin do urojmè
tè gjithè pashkèt ti gèzojmè

Dhe pastaj vezèt e kuqe
do i nxjerim qè nga shporta
dhe i thyejmè midis nesh
e provojmè kush èshtè mè e forta

O vèllezèr ortodoksè
kudo nè botè qè jini
sot qè èshtè dita e pashkève
gèzoni, hani, dhe pini

Nga mot tè na gjejnè mè mirè
shokè, vèllezèr, dhe miqèr
pini verè, e pini birrè
hani mish, dhe bukè me qiqèr

Ortodoksè kudo qè jini
nèpèr botè anè e mbanè
mbushni gotat,e dolli ngrini
pèr vèllezèrit myslimanè

Arqile sidheri Verona

- Poezi nga Arqile Sidheri{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0