Avni Qahili
Avni Qahili
Avni Qahili
  • Vendlindja:
  • Shkup Maqedoni E Veriut
  • Mosha:
  • 55 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 12 Shtator 1967
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♍ Virgjeresha
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Avni Qahili është autor këngësh shumë i njohur. Kompozitori Qahili përfundoi studimet në Prishtinë në vitin 1991 dhe studimet në Shkup më 1993. U emërua në Televizionin Kombëtar Maqedonas në vitin 1992, ku ende punon. Janë bashkëpunuar me revistën kosovare "Zëri", revistën "Maqedoni" në Maqedoni, revistën "Pal" dhe me DW (Deutsche Welle) në projektin "Periskop". Është autor i mbi 5.000 këngëve të këngëve dhe ka punuar me këngëtarë të ndryshëm si: Leonora Jakupi, Zanfina ismaili, Gresa Behluli, Edona Lalloshi etj.

Në shumë festivale të ndryshme ai ka marrë vendin e parë dhe gjithashtu është shpërblyer me shkrimtarin më të mirë lirik (autorin) në të njëjtat festivale. Në festivalin ndërkombëtar "Ohridski Trubaduri" të Ohrit. Ai është kreu i bordit të "Netët dhe klipit shqiptar", "Miss Shqipëria" dhe "Miss Globe International". Gjithashtu një anëtar i ekipit maqedonas për këngën për konkursin e këngës në Eurovizion. Përveç kësaj, shefi i delegacionit shqiptar në festivalin e Vizionit Turk dhe shumë festivale të tjera të mirënjohura. Një nga prezantuesit më të kërkuar në Maqedoni, Kosovë, Shqipëri dhe Diasporë, ku ai paraqet spektakle të ndryshme muzikore si dhe literatura të ndryshme dhe promocione kulturore. Jeton dhe punon në Shkup - vendlindja e tij.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 0