A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Fëmijët

I Urritur

Fëmij i pa strehuar, pa një çati të siguruar,
pa asnjë punë të këshilluar,
çdo gjë e re dhe e bukur pritet vetëm nga perendija,
në ditët e saj në dasht dikush për ti dhuruar.
Lufton me er e shij,
me borë dhe akullni ,
dhe ushqimin e lufton me grirje të zorëve,
ose me ajrin e lëshuar nga qielli i lart,
vazhdon të ec rrugës duke u thën kalimtarve "axhë a keni ndonjë denar".
Përplaset çdo ditë me lloj lloj karakteri dhe Zoti e di se çfar edukimi do mund të marrë.
Pikat e shiut ngjasojn në lotët e tij të pastër,
duke kërkuar ndihmë nga kushdo qoftë,
për të krijuar një jetë të mirë dhe të mos quhet i varfur

- poezi nga Azbie Nexhbii


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  19

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019