Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Per Nënën

Nenat

SHOKUT TIM PER NENEN

Ato lahen në gazin
tonë e në lotët e tyre.

Bëhen rojë murane
te krojet e shtera të gjirit.

Në ballin tonë për herë
u bëjnë dritë shejt gishtat.

Ditët na i prarojnë dhe rrugët
me nga një bekim më t'mirin.

Me rrëmetën e krrusur t'moteve
na ruajnë nga hijet e liga.

Një ditë shkojnë si të shkonin,
të mos vijë më vdekja.

E s'na kërkojnë asgjë,
pos një grusht dhe mbi krye.

Shkojmë. E sa herë vdes nënë,
vdes nënëmira ime.

- poezi nga Azem Shkreli


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  58

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet