Më mbaj mend (për 1 muaj)

B.F.P
  • Vendlindja:
  •  
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  4
Këndon kryesisht: hip-hop

B.F.P është grup artistësh i njohur. Labinot Gashi i njohur si Daone lindi më 22 janar të vitit 1987 në Pejë, Kosovë, është këngëtar shqiptar.

Shkollën Fillore dhe të mesme i kryu në Pejë. Me muzikë filloi të merrej në vitin 1999 e që në atë kohë gjendej jashtë Kosovës, në Stuttgart, Gjermani. Ai atje zhvilloi disa këngë dhe më vonë të njejtën e bëri edhe në Zvicër.

Në vitin 2000 kthehet në Kosovë dhe fillon kariera e tij muzikore profesionale, pas disa muaj kthimi bën kontratë me studion muzikore Night Sound Records Production ku zhvillon këngën e tijë të parë në nivel profesional titulluar "Street Life" (lexo: Strit llajf, sq.: Jeta në rrugë).

Pas zhvillimit të këngës së parë kalojnë tri vite për t'u rikthyer si pjesë e grupit B.F.P (Shkurtesë nga: Bullets From Peja, lexo: Bullits From Peja, sq.: Plumbat nga Peja).

Në vitin 2004 me grupin B.F.P organizoi koncertin e parë në qytetin e Pejës në disko klubin "BudhaBar". Po në këtë vit grupi B.F.P pati disa ndryshime ku disa antarë të grupit për shkaqe të ndryhsme braktisën grupin.

Gjatë viteve 2005-2006 Daone kthehet pra me grupin e tij por këtë herë vetëm si pjesë e grupit tanimë të minimizuar në vetëm dy antarë. Në këtë vit si B.F.P realizoi video klipin e parë titulluar "B.F.P. - Gangsteriu Mangup", videoklip i cili u pëlqye shumë nga shqiptarët gjithashtu edhe të huajet.

Në vitin 2006 si B.F.P doli me një video klip të ri të quajtur "Click Click", i cili është bërë hit në disa televizione kosovare dhe shqipetare sidomos në MyMusic, TopChanel, BBF pra ky ishte një sukses i madh për grupin B.F.P. Po në vitin 2006, B.F.P nënshkroi kontrat me studion e "Night Sound Records Production" dhe "Click Clack Records" për realizimin e albumit të parë.

Më datë 2 Gusht 2007, B.f.p publikojnë videoklipin "Peja".

Më datë 16 Nëntor 2008, B.f.p publikojnë videoklipin "Shkriju".

Më datë 31 Tetor 2009, B.f.p publikojnë videoklipin "Plumbat".

Më datë 11 Nëntor 2010, B.F.P publikojnë videoklipin "We Ride", në bashkëpunim me Slik.

Në vitin 2011, B.F.P publikojnë albumin "The West Is Back".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet