A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Satirike

Lutje Për Idiotët Që Nuk Hipnotizohën

Sa bukur na ka katandisë Dreqi
Mollë!
Qe rrin e varur n'dege'...
leng', po më shkojnë s'i ujvarë,
varg e vi!

Dukët si andërr, Moll', po asnjëherë,
s' kam mundur t'kafashoj,
ashtu s'i di!

A jam i vdekur apo në cmendi,
nuk po e di?
Mollë pa fjalë,
që po m'rri për bri
lengu, po m'rrjedhë s'i ujvarë varg e vi!

E di e di, sikur atë natë kur trupin ta mësova
shumë ngadal me gështrinjt e m'i,
po ti m'mësove 'Tantra'n mmm''''
kush e d, e di'!

Ah Mollë ti je s'i Magji,
se m'fute n'ket Agoni e jargt e mia nuk ndalën
shkojnë varg e vi....
Dhe unë e di, që jam n'Perin e hollë-cmendi!

-II-

Kshtu me kishte ndodhur para 9 vjete
kur ti le Shpirt ne Prehrin tim,
te puthja , e t'shtrëngoja
s'i n'Vegime s'i n'cmendni!

o Dashni! Mollë, qe t'dua pa asnj'kurr;mahi.. : )
JE ENGJELLI IM, QE DIGJESH N'ZI!

Jeta jem që nuk e di,

mos shko më tutjë se eshte për ty plot zI e me zi..,
nuk e kupton për njëmijë vjet edhe per tu t'ber FLI
Une dhe Ti....?!

:

Eh TI!
"hic mor'e s'dua t'ia d'i as sot as neser, hic për ty"
vetëm të t'kam afër; t'puthi e t'puthi:
...
t'Puthi, e t'puthi sic Une di !

Shumë ma fort se atëherë,
kur ishte.... :po nuk ishe Ti?

Sa më fort se atëherë,
kur na rrejten, e na internuuan
Mua Dhe Ty.
eh
e vetmja ime, qe te kam gjtihnje ne Gji!

...

Sa fortë na kadantisi Dreci;
Molla ime që s'mbinë ma!

Keshtu Një Demoni i vockël,
po i rrefehet te dashurës së vdekur,
-ANABEL LEE!!

e Zot ,!
ku je ti?!

Sa e kishte dashur gjithë jetën, as syni nuk po i trembet,
vetem po thot, s'i s'të kam edhe sot.
T'gjall a T'vdekur; e t'shtrengoj, t'shtrëngoj
deri "t'vras" dhe njëherë, se s'i s'të deshta me
shumë se atehere,
se kjo Sot eshte Ajo Dashuni...!?

dhe T'i ike ne varr : ANNABEL LEE!

III

E profesori im, qe kreu ne Sorbonne; University
shikon qosheve, mbi akullin e holle,
t'gjithë i thonë:
O, i cmendur ik nga mahall' e jone!
se t'i je vec nje klown i zi!!

Atje,
O i shkreti im!
O i shkerti jonë!

Sa ditunin na e ke dhan
ke mbetur varrë e vi..!
me shume' ka lumturi nje,
hajdut i ZI!

'ik vdis atje sic din ti me shkelqësi'

E fat i tij t'rrëmbën si valtë e detit
më shumë sec e di ti!
kush s'do t'thot asnjë fjalë, vec t'merr vrrii...
n'madhështnë e n'vetminë e tij,
t'gjitha kto janë realitet i ketij populli t'shkretë,
hajdutet e moren, posht e lart me poshtersi.

..
Ne e ju, jemi apo s'jemi Pagenët e tij,
do benim gjthcka për ta selektuar
ket shoqëri,
po s'mundemi se do na vran
e do na i marrin eshtrat s'i T'Fishtës nën varrin e tij
e te na gjuajnë atje ne DRi!

Po sikur dhe Ezra Paund atje nën Lumin me h'i
kur e shpallën fashist të zi:
po ashtu mua dhe ty
do na vrasin s'ikur Garsia Lorken me nje plumb n'gji...
Se kjo eshte GUERNIKA me plot kuaj te therrur e trembur
nën' gjith' ket cmendi...

A jemi Ne,
me t'vërtëtë, ata që dojmë LIRI?
E vetem presim
me Melankoli
s'i personazhet e Becketit,
nder ate Pemen frigjide me duar n'gji.?

eh! juve, qe veshtroni me huti:
Sa bukur i'u kanë lyer me dyllin e "parajsës",

Juve Mumje, që bukur dukëni kështu edhe në brendi,
e ndjeni?
turrin e dhembjes e ajrit tym t'zi ,

Se po kallën boqët poshtë
me Lemeri...

se ti "Papa" nuk je Ai
me gjith ato rituale varg e vi....

e ty Mollë kam per t'kafshuar ma afshë,
prej kembeve deri en gji....
Unë, Ai: i cmenduri që s;di asnjë magji!
Ai i mjeri,
si Lasgushi me qenin e tij',
qe ia vran ne amulli...!
......
Po ju, nuk e dini
prekjen e Plakës njëqind pal
Duhmi,
kur ajo më Bekoi me plot "white" magji...
e më la atë pikë të madhe me gjak tek chakra: -një....

kam, per t'kafshuar molle, deri ne brendi
orgazmen do ta bejme deri te digjemi pluhur e h'i...
3ekim6rai(3vCi
2016

- poezi nga Bekim Graiçevci


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2018