A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Satirike

Lutje Për Idiotët Që Nuk Hipnotizohën

Sa bukur na ka katandisë Dreqi
Mollë!
Qe rrin e varur n'dege'...
leng', po më shkojnë s'i ujvarë,
varg e vi!

Dukët si andërr, Moll', po asnjëherë,
s' kam mundur t'kafashoj,
ashtu s'i di!

A jam i vdekur apo në cmendi,
nuk po e di?
Mollë pa fjalë,
që po m'rri për bri
lengu, po m'rrjedhë s'i ujvarë varg e vi!

E di e di, sikur atë natë kur trupin ta mësova
shumë ngadal me gështrinjt e m'i,
po ti m'mësove 'Tantra'n mmm''''
kush e d, e di'!

Ah Mollë ti je s'i Magji,
se m'fute n'ket Agoni e jargt e mia nuk ndalën
shkojnë varg e vi....
Dhe unë e di, që jam n'Perin e hollë-cmendi!

-II-

Kshtu me kishte ndodhur para 9 vjete
kur ti le Shpirt ne Prehrin tim,
te puthja , e t'shtrëngoja
s'i n'Vegime s'i n'cmendni!

o Dashni! Mollë, qe t'dua pa asnj'kurr;mahi.. : )
JE ENGJELLI IM, QE DIGJESH N'ZI!

Jeta jem që nuk e di,

mos shko më tutjë se eshte për ty plot zI e me zi..,
nuk e kupton për njëmijë vjet edhe per tu t'ber FLI
Une dhe Ti....?!

:

Eh TI!
"hic mor'e s'dua t'ia d'i as sot as neser, hic për ty"
vetëm të t'kam afër; t'puthi e t'puthi:
...
t'Puthi, e t'puthi sic Une di !

Shumë ma fort se atëherë,
kur ishte.... :po nuk ishe Ti?

Sa më fort se atëherë,
kur na rrejten, e na internuuan
Mua Dhe Ty.
eh
e vetmja ime, qe te kam gjtihnje ne Gji!

...

Sa fortë na kadantisi Dreci;
Molla ime që s'mbinë ma!

Keshtu Një Demoni i vockël,
po i rrefehet te dashurës së vdekur,
-ANABEL LEE!!

e Zot ,!
ku je ti?!

Sa e kishte dashur gjithë jetën, as syni nuk po i trembet,
vetem po thot, s'i s'të kam edhe sot.
T'gjall a T'vdekur; e t'shtrengoj, t'shtrëngoj
deri "t'vras" dhe njëherë, se s'i s'të deshta me
shumë se atehere,
se kjo Sot eshte Ajo Dashuni...!?

dhe T'i ike ne varr : ANNABEL LEE!

III

E profesori im, qe kreu ne Sorbonne; University
shikon qosheve, mbi akullin e holle,
t'gjithë i thonë:
O, i cmendur ik nga mahall' e jone!
se t'i je vec nje klown i zi!!

Atje,
O i shkreti im!
O i shkerti jonë!

Sa ditunin na e ke dhan
ke mbetur varrë e vi..!
me shume' ka lumturi nje,
hajdut i ZI!

'ik vdis atje sic din ti me shkelqësi'

E fat i tij t'rrëmbën si valtë e detit
më shumë sec e di ti!
kush s'do t'thot asnjë fjalë, vec t'merr vrrii...
n'madhështnë e n'vetminë e tij,
t'gjitha kto janë realitet i ketij populli t'shkretë,
hajdutet e moren, posht e lart me poshtersi.

..
Ne e ju, jemi apo s'jemi Pagenët e tij,
do benim gjthcka për ta selektuar
ket shoqëri,
po s'mundemi se do na vran
e do na i marrin eshtrat s'i T'Fishtës nën varrin e tij
e te na gjuajnë atje ne DRi!

Po sikur dhe Ezra Paund atje nën Lumin me h'i
kur e shpallën fashist të zi:
po ashtu mua dhe ty
do na vrasin s'ikur Garsia Lorken me nje plumb n'gji...
Se kjo eshte GUERNIKA me plot kuaj te therrur e trembur
nën' gjith' ket cmendi...

A jemi Ne,
me t'vërtëtë, ata që dojmë LIRI?
E vetem presim
me Melankoli
s'i personazhet e Becketit,
nder ate Pemen frigjide me duar n'gji.?

eh! juve, qe veshtroni me huti:
Sa bukur i'u kanë lyer me dyllin e "parajsës",

Juve Mumje, që bukur dukëni kështu edhe në brendi,
e ndjeni?
turrin e dhembjes e ajrit tym t'zi ,

Se po kallën boqët poshtë
me Lemeri...

se ti "Papa" nuk je Ai
me gjith ato rituale varg e vi....

e ty Mollë kam per t'kafshuar ma afshë,
prej kembeve deri en gji....
Unë, Ai: i cmenduri që s;di asnjë magji!
Ai i mjeri,
si Lasgushi me qenin e tij',
qe ia vran ne amulli...!
......
Po ju, nuk e dini
prekjen e Plakës njëqind pal
Duhmi,
kur ajo më Bekoi me plot "white" magji...
e më la atë pikë të madhe me gjak tek chakra: -një....

kam, per t'kafshuar molle, deri ne brendi
orgazmen do ta bejme deri te digjemi pluhur e h'i...
3ekim6rai(3vCi
2016

- poem written by Bekim Graiçevci


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019