A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Atdheun

Nëpër Shekuj....

Gjithmonë historinë time
me gjak e kam shkruar
për mijëra vjet
jetova i robëruar.


Në antikë romakët
trojet m'i pushtuan
pastaj erdhën turqit
njësoj, po ashtu vepruan.

Më vranë e më dogjën
sërbët e mallkuar
një shekull jetë kalova
me ta duke luftuar.

Më mohuan çdo gjë
emër, shtet, flamur
më ndan nga trungu
për t'mos u takuar kurrë.

Më quajtën me çdo emër
identitetin të ma ndërrojnë tentuan
ta quaj vetën shqiptar
asnjëherë nuk ma lejuan.

02. XII .2011

- poezi nga Benjamin Krasniqi


- Poezia u dërgua nga Benjamin Krasniqi -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  8

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019