A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Mbijetuam...

Të shtypur e të pushtuar
qindra vjet të robëruar
mbijetuam nën shpatë e flakë
identitetin se kemi ndërruar

Tokën me gjak e kemi larë
ne me luftëra jemi rritur
me barot jemi ushqyer
lulet me lotë i kemi ujitur

E kemi luftuar vdekjen
e kemi vrarë robërinë
jemi flijuar brez pas brezi
për ta gëzuar sot lirinë.

I sakrifikuam të gjitha
jetërat tona nuk i kursyem
vetëm pse jemi shqiptarë
nga fqinjët tonë u urryem.

10. XI .2012

- poezi nga Benjamin Krasniqi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  7

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019