A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Shqip Dhe Vetem Shqip

Nuk më duhën gjuhët e huaja
e kam gjuhën më të ëmbël në botë
jam krenar me këtë gjuhë
nuk e ndërrojë me asgjë dot

Shqip më flet gjaku në vena
shqip më flet zemëra në trup
shqip bërtas kundër armikut
shqip para Zotit dua me u lut

Shqip kam folur që tre mijë vjet
nga Iliria në Arbëri
me këtë gjuhë të embël mjalt
thirra popullin për liri

Sa armiku u mundua
gjuhën time të ma nderrojë
sicili armikë që më pushtoi
gjuhën time ma bastardojë.

30. XII .2011

- poezi nga Benjamin Krasniqi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  14

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019