A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Përroi I Përgjakur

Koka të ndara nga trupi.
Sy të nxjerrur nga vendi i vetë.
Pellgje me gjak të freskët.
Trupa të shpërdar, në përroin e përgjakur.
Nëna me bebe të nxjerra jashtë, nga barku u saj.
Pleqë të masakruar e të gjymtuar.
Fëmijë të sakatuar, në përroin e përgjakur.
Sy të nënave të mbushur me lotë.
Baballarë me vaj në buzë.
Vëllezër me sy të përloturë.
Morta të shkreta duke klithur.
Mbetën motrat pa vëllezër.
Nënat pa bijtë e tyre.
Baballarët pa krahë
Nuse pa dhëndërr.
Mbeti vëllau pa vëlla.
Motra në pragun e derës, pret vëllai e saj.
Nëna pret djali e humbur.
Fëmijët presin babi e tyre,
Që u rritën pa e parë kurrë.
Fëmijët rriten në vetmi,
Nuk e patën afër babin të jau largoj frikën,
Kur patën nevoj.
Shtrati thatë i nusës së re.
Ky është përroi i përgjakur,
Në Kosovën e larë me gjakë.
Në Kosovë e djegur shkrum.
Në Kosovën e copëtuar.
Kosovë, përroi i përgjakur, i Ballkanit.

16. IV .2014

- poezi nga Benjamin Krasniqi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  8

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019