A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Vajza E Shqipërisë

Vajza më e bukur
Me perde hekuri mbuluar
Qyteti i shndërruar në fantazmë
Nga shamia e kuqe e mallkuar

Moska e ftohtë akull
Në Adriatik të ftohtit e solli
Vajzën më të bukur të Shqipërisë
Me errësirë e mbështolli

Drapërin dhe çekanin
Kremlini ia dha dhuratë
Me njërin t’i pres rrënjët
Me tjetrin t’i vendos gjembat e gjatë.

2. III .2013


Vajza më e bukur
Me perde hekuri mbuluar
Qyteti i shndërruar në fantazmë
Nga shamia e kuqe e mallkuar

Moska e ftohtë akull
Në Adriatik të ftohtit e solli
Vajzën më të bukur të Shqipërisë
Me errësirë e mbështolli

Drapërin dhe çekanin
Kremlini ia dha dhuratë
Me njërin t’i pres rrënjët
Me tjetrin t’i vendos gjembat e gjatë.

2. III .2013

- poezi nga Benjamin Krasniqi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  8

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019