A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Lotët E Vërtetë

Sa pak kanë vlerë lotët që dalin nga ndonjë stimulim i jashtëm,
E jo nga një emocion i brendshëm.
Lotët janë fjalë, që ne nuk e lejuam gojën t’i thotë,
I mbyllëm emocionet që duhej thënë me fjalë.
E mdrydhëm zemrën që deshi të flasë.
Ia mohuam zemrës atë që deshi.
E detyruan syrin, të shprehë atë që zemra mbrenda mbanë.
E detyruam syrin të flasë sepse gjuha ishte lidhur nyje.
Ata lot ishin nga mbrenda, ata lot kishin kuptim.
Ata lot shumë thonin, por askush vlerën nuk ua diti.
Lotët e kishin kuptimin sepse nga zemra buronin,
Ishin lot të një dhemje nga mbrenda,
Lotët që burojnë nga dhembja e mbrendshme,
Vetëm ata janë të vërtetë,
Lotët që dalin nga dhembja e jashtme, ata vetëm lot nuk janë.

15. X .2015

- poezi nga Benjamin Krasniqi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  3

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019