A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Pse Luftove?

Pse "luftove"?
Të na çlirosh nga robëria, e lirin t'na sjellësh, apo t'na robërosh ti?
Pse "luftove"?
Ta çlirosh vendin dhe ta bashkosh si dikur, ashtu si u betove, apo ta ndash e ta falësh te armiku, vetëm që pushtetin ta mbash?
Pse "luftove"?
Ta zhvillosh Kosovë e ta pasurosh popullin, apo ta pasurosh vetëvetën e popullin ta varfërosh?
Pse "luftove"?
T'i largosh nga vendi ata që na vran, masakruan, dëbuan e dhunuan me bekimin e kishës, vetëm pse ishim muslimanë shqiptarë, apo ta na ndalosh mbulesën e motrave, e hoxhallarë të burgosësh?
Pse "luftove"?
Për emër e histori, apo se vërtetë e ndieje që robërin nuk mund ta durosh?
Të tregoj unë pse ti "luftove".
Nuk luftove se luftën dhe vdekjen e doje, por se e dije që pas lufte do të pasurohesh.
11.08.2016

- poezi nga Benjamin Krasniqi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  4

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019