A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Vetvetës

Mos pretendo se dinë gjithçka,
Lufto me injorancën.
Mos u bëj hero,
Kundër padrejtësisë rrebelohu.
Mos thuaj gjithçka që mendon,
Thuaje atë që duhet thënë.
Mos ngul këmbë gjithmonë,
Gjithmonë këmbëngul për atë që ke të drejt.
Mos e ngrit zërin çdo herë,
Ngrite zërin kur të mohohet e drejta.
Sillu me butësi çdoherë me çdokë,
Mos lejo të të shtyp askush asnjëherë.
Nënshtrohu vetëm ndaj Zotit,
Qëndro në këmb para çdokujt.

26. IV. 2017

- poezi nga Benjamin Krasniqi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  4

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019