Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


Tema: Poezi Për Fenë Myslimane

Isa Alejhis Selam

Pasha Allahun që është Një, Isa Allahun babë nuk e ka.
Keni gënjy, keni mashtru, fjalën e Zotit e keni ndryshu.
Ai ishte veç i dërguar, rob i mirë dhe i nderuar.
Lindi nga një mrekulli, e padëgjuar deri atëherë,
nga Merjemja grua me nder.
Nuk sheronte ai vetvetiu, por me lejen e Shëruesit
Nuk ju tha ta adhuronit, por Allahut t'i nënshtrohemi, dhe Atij sexhde t'i bëni.
Nuk i besuat, e larguat.
E fyet dhe e ofenduat.
Librin që atij i zbriti, ju ngadalë krejt e ndryshuat.
Ai kurrë nuk u kryqua.
Në kishë kurrë nuk ka shkuar.
Alkoolin kurrë se ka shijuar.
Ju shpifët për të.
Gënjyet për të.
Ai nuk vdiq asnjëherë.
Palin e ke kryqëzuar.
Ai do të kthehet prap.
Të gjithë juve, do t'iu vras.
Kryqin tuaj do ta thej.
Derrin do ta therr.
Ai do t'i bëj sexhde Zotit përsëri, sikur atëherë.
Ju do të zgjënjeheni, trishtimi do t'iu pret.
Isa ishte musliman e Allahun e adhuroi.
Ju gënjyet e bët bir Zoti, se ashtu ju konvenoj.
Do pendoheni e do të qani.
Askund vend nuk do të gjeni.

- poezi nga Benjamin Krasniqi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  3


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet