A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

A Ke Guxim?

A ke guxim që para pasqyrës,
në vend të fytyrës me shiku shpirtin,
m'i pa mendimet e tua për të tjerët,
me pa zilinë dhe xhelozinë që e ke për njerëzit
që u qesh në fytyrë?

A ke guxim që kur je në vetmi,
me folë me vetveten dhe me i dëgju me veshët e tu, mendimet e tua?

A ke guxim që atyre që u thua "zemër",
duke i shikuar në sy,
t'ua thuash të vertetën që fshehet në shpirtin tënd?

A ke guxim, me dalë në rrugë me fytyrën e vërtetë?
Pse ke frike me e folë atë që e mendon?

A ke guxim me u perballë me vetveten dhe atë që e fsheh ne zemër?

A ke guxim me shiku bishën që e fsheh në trupin tënd,
me i dalë perballë dhe me e përqafu?

A ke guxim?

- poezi nga Benjamin Krasniqi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  8

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019