Benjamin Krasniqi Poezi
Benjamin Krasniqi

Të Hesht?

Po më thu me heshtë.
Unë me hesht kur ti zullumin nuk e ndalë
Jo dhe jo
Nuk heshti
Po më kërcnon me goditje, surgjynosje e vdekje
Dhe ti mendon që më frikëson?
Aspak, asnjëherë
Dersa të frymoj do të flas
Flas sepse jetoj dhe mendoj
Nuk jam dele që ti je mësuar t'i kullosësh në stan
Jam njeri me emër e mbiemër
Me fe, atdhe e komb
Kam gjak, e frymoj, jetoj
Nuk jam skllavë
Nuk duroj pranga në duartë e mia
Kam lindur i lirë, do të jetoj i lirë e do të vdes i lirë.
Të heshtë
Ha ha ha
Nuk do të heshtë para krimeve tua, kriminelë
Xhelat, hajnë e i pabesë.
Heshtja ime sot, nesër do të të bëj ty vrasës të ardhmërisë së fëmijëve të mij.
Heshtja ime dhe e njerëzve të ka dhënë ty gjak
Diktatorët si ti nuk kanë lindur vetvetiu
Ata janë bërë duke heshtur unë, ai e ajo
Duke u bërë magjistarët e tu
Duke u servilosur para teje
E duke t'i rrahur krahët ty
E unë sot nuk do të heshtë, por do të flas
Shporru kriminel se gojën nuk ma mbyll asnjëherë.

- Poezi nga Benjamin Krasniqi{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0