Besiana Mehmedi
Besiana Mehmedi
Besiana Mehmedi
  • Vendlindja:
  • Prishtinë Kosovë
  • Jeton dhe vepron në :
  • Maqedoni E Veriut Maqedoni E Veriut
  • Mosha:
  • 40 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 19 Gusht 1982
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♌ Luani
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: klasike
Besiana Mehmedi është këngëtare e njohur. AUTOBIOGRAFI:
Rrjedhi nga një familje e njohur ku jam kulturuar dhe na janë ushqyer ambiciet e shëndosha për jetë. Unë jam rritur me “model” babain tim Qani Mehmedin-gazetar i njohur i cili ka shumë ndikim në ngritjen time si personalitet. Ai më ka mësuar herët që këngëtare e mirë është lehtë të jesh, por intelektuale vështirë. Fal tij unë sot jam profesoreshë dhe gazetare në radion shtetërore Australiane. Kam lind në Prishtinë, jam shkolluar në Prishtinë e Tiranë dhe sot jetoj në Tetovë. Kjo më ka ndihmuar që të njoh mirë mentalitetin dhe rrethet artistike shqiptare. Kam kryer shkollim fillor, të mesëm, fakultet dhe magjistraturë për solo këndim e muzikologji me sukses maksimal. Kjo më bën të ndjehem e sigurt në profesionin që ushtroj. Nëse të tjerëve që në rrugën artistike kanë hyrë rastësisht u lejohet eksperimentimi apo dhe prodhimet fitimprurëse dhe jetë shkurtra, një këngëtar që gjatë gjithë jetës është ushqyer me vlera të vërteta artistike për të ngritur nesër një brez të ardhshëm artistik këtë luks dhe kompromis me profesionin nuk ia la lejon vetes. Fat për mua është që kam në krah Shkodranin, djalë dhe artist i mrekullueshëm me të cilin ne kemi krijuar dyshen artistike. Sigurisht që në profesionin tonë i rëndësishëm është vokali, por mbi të gjitha puna. Unë rrugëtimin tim e kam nisur në festival pikërisht në Vitin 1999. Kam marrë shumë çmime të para dhe të dyta. Mua festivali më ka bërë të njohur andaj kam nostalgji të madhe për festivalet. Jam e lumtur tani që së bashku me Shkodranin ne kemi marrë çmim të dytë në festivalin e këngës për flamur për 100 vjetorin e Pavarësisë. Çmim të parë në festivalin "Flaka e Janarit", çmimin "Nexhmije Pagarusha" në festivalin "Kënga ime" në Tiranë.

Në Nëntor 2001, Besiana Mehmedi merr pjesë në Nota Fest 2001 me këngën "Zgjohu".

Në Qershor 2002, Besiana Mehmedi merr pjesë në PoliFest 2002 me këngën "Ti Je Jeta Ime".

Në Dhjetor 2005, Besiana Mehmeti merr pjesë në Zhurma Show 2005 me këngën "Grafite Dashurie".

Në Dhjetor 2004, Besiana Mehmeti merr pjesë në Festivali i 43-të në RTSH me këngën "Grafite Dashurie".

Në Dhjetor 2006, Besiana Mehmedi & Mustafa Ymeri marrin pjesë në Festivali i 45-të në RTSH me këngën "Kepi I Shpresës Së Mirë".

Në Dhjetor 2007, Besiana Mehmedi merr pjesë në Festivali i 46-të në RTSH me këngën "Di Te Jetoj".

Më datë 26 Gusht 2010, Kengetare Te Ndryshem publikon videoklipin "Nje Shekull Dashuri". Muzika e këngës u punua nga Selami Kolonja, teksti u shkrua nga Selami Kolonja, ndërsa për orkestrimin u kujdes Robert Bilbilov. Videoklipi u prodhua nga Alexander Video.

Më datë 30 Shtator 2010, Besiana Mehmedi publikon videoklipin "Klithje Jete". Videoklipi u prodhua nga Asha. Me këtë këngë, Besiana Mehmedi merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 në vitin 2011.

Më datë 19 Mars 2013, Shkodran Tolaj, Besiana Mehmedi & Aziz Dervishi publikojnë videoklipin "Shqipet E Uskanes". Muzika e këngës u punua nga Shkodran Tolaj, ndërsa për orkestrimin u kujdes Burim Krasniqi.

Në Nëntor 2013, Besiana Mehmedi & Shkodran Tolaj marrin pjesë në Kënga Magjike 2013 me këngën "Imagjino".

Në Nëntor 2013, Besiana Mehmedi & Shkodran Tolaj marrin pjesë në Musical-Fest 2013 me këngën "Drini Bardhe E Zi".

Në Dhjetor 2013, Besiana Mehmedi & Shkodran Tolaj marrin pjesë në Festivali i 52-të në RTSH me këngën "Jam Larg".

Në Mars 2014, Besiana Mehmedi & Shkodran Tolaj marrin pjesë në Kenga Ime 2014 me këngën "Kur Perëndon Dielli".

Në Mars 2014, Besiana Mehmedi & Shkodran Tolaj marrin pjesë në Kenga Ime 2014 me këngën "Të Kam Pritur".

Në Dhjetor 2014, Besiana Mehmedi & Shkodran Tolaj marrin pjesë në Festivali i 53-të Në RTSH me këngën "Kështjella" një këngë e dy autorëve më të njohur shqiptarë Pandi Laco e Adrian Hila.

Në vitin 2014, Besiana Mehmedi publikon albumin "Opera Shqip".

Më datë 7 Dhjetor 2018, Besiana & Shkodran publikojnë videoklipin "Apollon", në bashkëpunim me Stacey King.

Në Qershor 2019, Besiana Mehmedi & Shkodran Tolaj marrin pjesë në Zambaku I Prizrenit 2019 me këngën "Lule Lule"”, autor – Nexhat Macula, vargjet – Shkodran Tolaj, orkestrimi – Riza Dolaku.

Më datë 31 Korrik 2021, Shkodran Tolaj publikon videoklipin "Shkupi Dardan", në bashkëpunim me Besiana Mehmedi, Visar Rexhepi & Miranda Hashanin.

Në Dhjetor 2021, Besiana Mehmedi merr pjesë në Nota Fest 2021 me këngën "Shko".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Besiana Mehmedi »

Komente 0