A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Trimërie

Te Varret E Dëshmorëve

Çjanë këto varre këtu?!
O çka janë kështu të vendosura vallë?!.
Një zë vjen nga Lybeteni plot buçimë,
Jo këta sjanë të vdekur, por janë të gjallë.

Pyes prap e habitur,.
Po çjanë këto kurora e lule
Të vendosur mbi varre?!
Janë shenja të pavdeksisë.
Janë shenja të një parajse.

Shikoj ashtu rreth më rreth.
Më ngjallen para syve , këta trima.
E me një buzqeshje më thonë:
Jetojeni larine,ndërtoni Kosovën,
Mos lejoni këtu kurr Sërbinë.

E habitur rri në këtë vend
I shoh ushtarët e lirisë,
Se sip resin në rend
T’përshëndesin trimat e Shqipërisë..

Edhe babai I Komandant Shpatës,
Sot këtu rrin krenarë
Se të tërë kata trima,
Për këtë liri janë vrarë.


Edhe këta e donin jetën
E donin rininë,
Por më shumë deshtën të vërtetën
Deshtën lirinë e jo robërinë.

Lavdi u qoftë dëshmorëve të lirisë.

E shkruar nga: Blerta (Murtez) Gashi Begracë
15.04.2000

- poezi nga Blerta Gashi


- Poezia u dërgua nga Blerta Gashi -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  14Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019