A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Trimërie

Me Ka Humbur Nje Deshmor Lirie

Kam kerkuar kudo ne media
Askund emrin nuk ua gjeta
Vepra e tyre ka rene ne hije
Me ka humbur nje deshmore lirie

Sa me shume ikin vitet
Aq me pak per to flitet
Vendin e tyre ne horizont
E kane zene heronj kot

Nga çdo pushtet e çdo brez
Vepra e tyre meriton respect
Me gjak te tyre ngritem themelet
Mbi jete tyre thurem enderrat.

Jeten e tyre ja falen lirise
Ideal kishin Shqiperine
Vepra e tyre ngelet pishtar
Ne memorien tone Kombetare.

Ishin simoli I qendreses
Tua fshijme pluhurin e harreses
Start do te mbetet vepra e tyre
Per gjithe heronjte qe me pas do vijne.

Vepra e tyre e lavdishme
Eshte nje lule qe kurre nuk vyshket
Jeta e tyre do te jete kurore
Ne çdo feste e pervjetor.

- poezi nga Blerta Gashi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  4Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019