Më mbaj mend (për 1 muaj)

Bleta Mulliqi

Bleta Mulliqi
  • Vendlindja:
  • Prishtinë 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Zvicër 
  • Mosha:
  • 41 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 2 Shkurt 1980
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♒ Ujori
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  41
Këndon kryesisht: pop

Bleta Mulliqi është këngëtare e njohur. Bleta Mulliqi e lindur ne vitin 1980. Ajo ndryshe është mbesa e bilbilt muzikes shqipe Nexhmije Pagarusha. Bleta shquhet si e guximshme në muzikë dhe ka filluar të bëhet këngëtare sikur gjyshja saj. Ndryshe stili saj duket unik shendrit me vokalin e saj siç nuk e njohin shumë ajo kishte pjesmarrse edhe në Ethet e se premtes mbrëma 2001-2002, ku arriti deri në gjysmëfinale. Bleta ka mbaruar shkollen e mesme të muzikës "Prenk Jakova" në instrumentin kanto violinë si dhe Shkollën e Baletit. Bleta prej vitesh jeton ne Zvicer dhe atje eshte duke i mbaruar studimet per UBT. Bleta ishte pjesmarrse e shum festivaleve Polifest, Videofest, Nota Fest ne Maqedoni ka fituar mjaft çmime.

Më datë 11 Gusht 2003 Bleta Mulliqi publikon videoklipin "Se kam dit", e cila i dedikohej gjyshes së saj, Nexhmijës. Me tekst te Ilir Beranit e me orkestrim të Enis Preshevës, u interpretua mjaft mirë nga Bleta dhe mori vlersime e çmime ne Festivalet "Show Fest 2003" dhe "VFM 2004".

Më datë 21 Tetor 2008, Bleta Mulliqi publikon videoklipin "Dance Avec Moi. Edhe kjo këngë fitoi një çmim në Festivalin "Mikrofoni Artë 2008"

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment

Mbesa e

Nexhmije Pagarushës

Mbesa e

Rexho Mulliqit

Pjesëmarrëse në

Ethet E Së Premtes


Pjesëmarrja Në Festivale:


Komente 0