Bora Dollënga Poezi
Bora Dollënga

Tema: Poezi Për Ëndrrat


Sepse Jeta Na E Ka Ende Borxh Nje Enderr!

Me shih ne sy
E me mbaj prane kur tme vije ora
Mos peshty
Aty ku te eshte zgjatur dora

Duaj si kurre me pare
Dhe jo nga frika
Per ata qe te kane shtyre e share
Me heshtje mbertheji nga gryka

Jepma nje shprese
Lumturome me nje veshtrim
Mos me pre ne bese
Le te mbetet ne zemer kujtim

Askend mos urre
Kjo ndjenje si virus te versulet
Dije se ti je
Ai qe botes do i japesh gonxhet,lulet

E ju therras ju...O zogj shtegtare
Pak ndihme per te huajt vetmitare
Pak drite! O Zotni!
Mos mi lini jetimet ne tym e hi!

O ujvare e mbushur me te mira...
Nje pjese tenden na fal
Se kjo bote qenka e mbushur me cudira
Ku smjafton e mira fjal

Pervelomeni...digjmeni!
Po dijani vleren fjaleve tmia
Si shume te ditur mos u hiqni
Kur akoma sdini se ceshte miresia!

Nje ze britme tek degjoj
Ze mjerimi mbytur ne trishtim
Shkrij...keputem dhe smund te vazhdoj
Se kesaj lufte ky shpirt si jep drejtim

Sikur ta kisha perballe
Do i thoja...
Mijera fjale do i thoja
Fjale qe sdo mi nxente goja

Po dijeni bashke do ja dalim
E do fluturojme si nje fluter
Do kalojme bashke dhe malin
Sepse jeta na e ka ende borxh nje enderr!

Mund te shkruaj mijera germa gdhendur ne mur
Po sdo mjaftonin aspak
Germa qe sdo i lexonim kurre
E do te mbetnim te njejtet prap!

Strukur neper cepa
Mes malesh mbuluar
Qendroka e verteta
Mijera vite e harruar!

Te gjithe le te cirremi
Per te mjeren te vertete
Te lutemi...sinqerisht te lutemi
Per pakez jete...

- Poezi nga Bora Dollënga


- U dërgua nga boradollenga12 -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0